יום ראשון, 10 בספטמבר 2017

הבעל של שרהשרה נתניהו נאשמת בהזמנת ארוחות שף באלפי ועשרות אלפי שקלים למעון ראש הממשלה על חשבון המדינה שלא כדין. בנימין נתניהו ועורכי דינו מסבירים שעובד הקבלן מני נפתלי הזמין את הארוחות וגם אכל אותן בעצמו, בתקוה שהציבור כל כך מטומטם שאיש לא יבין שעובד קבלן במעון ראש הממשלה לא יכול להזמין אפילו כיכר לחם ללא אישור הממונה עליו. מצד שני כבר היה בישראל ראש ממשלה שמזכירותיו הורשעו במירמה כי סידרו לנסיעותיו לחו"ל מימון כפול שרק הוא ומשפחתו נהנו ממנו, ואילו הוא זוכה מאשמה. נתניהו ופרקליטיו סומכים על כך ושוכחים שזה לא נמשך לנצח. שלימים גם האיש ההוא הגיע לכלא, אולי לתקופה קצרה מהמגיע לו, אבל בכל זאת הוא בא על עונשו, גם אם בדרך פתלתלה משהו. דוד ביטן איננו חדל לשאול מה עם לחקור את אולמרט. אם הוא רוצה לרמוז בכך שדין נתניהו כדין אולמרט, ולמקום שהגיע אולמרט בסופו של דבר צפוי להגיע גם נתניהו, אפשר בהחלט להסכים לכך. בינתיים הנאשמת היא שרה נתניהו. העיתונאים שואלים את עורכי הדין שאלות קשות, אבל איכשהו אף פעם לא את השאלות שצריך, ובמיוחד אינם שואלים את השאלה מה לגבי הבעל של שרה. האם הוא לא שם לב שמגיעות למעונו ארוחות יקרות משפים? סופסוף מדובר באדם שמסעדות יקרות ושפים מפורסמים מאד חביבים עליו, במיוחד כשמישהו אחר משלם את ההוצאות. מדוע רק שרה נתניהו נאשמת בהזמנת הארוחות? האם הזוג נתניהו איננו חי יחדיו ואוכל יחדיו? האם רק שרה אכלה את ארוחות הפאר? מדוע רק שרה אשמה, ובעלה פטור? משום שדאגה לאוכל ולבית היא עניינן של נשים? כפי שרק רעייתו של אהוד ברק הואשמה בהעסקת עובדת זרה שלא כדין? וכפי שרק רעייתו של היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין הואשמה אף היא בהעסקת עובדת זרה שלא כדין? האם גברים אינם אחראים למתרחש בביתם הפרטי, או הרשמי? רק הנשים אחראיות לכך? והרי מעון ראש הממשלה איננו בית פרטי, אלא מעון רשמי שמתנהל כזרוע של משרד ראש הממשלה, וכיצד ראש הממשלה איננו אחראי כלל למתרחש בו, לא אישית ולא מיניסטריאלית?
כנראה שלא רק ראש הממשלה ועורכי דינו משוכנעים שהציבור מטומטם, גם היועץ המשפטי לממשלה חושב כך, כאשר הוא מוחק עבירות, כמו הזמנת עבודות פרטיות מחשמלאי בניגוד להוראות וגלגול ההוצאות על חשבון המדינה, ומתמקד בעבירות שהוא מגלגל על שרה נתניהו, וזו מצדה מגלגלת אותן על עובדים זוטרים שסמכויותיהם מוגבלות מאד ושהיא התעמרה בהם ללא הרף, התעמרות שכבר מזמן איננה רק חשד אלא קביעה מוסמכת ומנומקת של בית משפט. השיטה כבר נוסתה בהצלחה בתיק ליברמן: מוחקים ומוחקים עבירות ברורות ומותירים בתיק רק עבירות שאפשר יהיה להציג כהפרת נהלים בלבד, בתקוה שבית המשפט יסגור את התיק, ומרחיקים בשיטתיות את האשמה מראש הממשלה. ולא רק בתיקי ארוחות חינם נוהגים כך:  גם כאשר בן דודו ועורך דינו של ראש הממשלה, יחד עם שכנו מקיסריה, עמדו לגזור רווחי עתק מהעשרת התאגידים הנאצים תוך קיפוח פרנסתם של עובדי מספנות חיל הים ומספנות ישראל, כשהם פועלים לביטול מכרז בינלאומי לטובת התאגידים של תיסנקרופ שידיהם מגואלות בדמם של עשרות אלפי עובדי כפייה יהודים, ראש הממשלה לא רק שאיננו אשם, הוא אפילו איננו חשוד. הוא בכלל בין המאשימים. לו נגרם עוול, אותו רודפים, ואת אשתו, והוא, טוענים עורכי דינו וסניגוריו הרשמיים והפחות רשמיים, חייב להגן על עצמו ועל רעייתו.
אם כך, היכן היה בנימין נתניהו כאשר ההתעמרויות של שרה נתניהו בעובדי בית ראש הממשלה נדונו בבית הדין לעבודה? מדוע לא בא להעיד שם לטובת אשתו? מדוע לא הצטרף בעצמו כמשיב לתביעה? והיכן היו בניו שנכחו במעון כאשר שרה נתניהו משכה את המפה מעל השולחן והפילה את הכלים לרצפה? מדוע לא האב ולא הבנים לא הגיעו להעיד לטובתה בבית המשפט? ורק הלעיזו על תובעיה בתקשורת, ששם אינם צריכים לעמוד לחקירה נגדית ולהיענש על שקרים? לא קשה לנחש שבני הזוג חששו להצטרף כצד לתביעה, מחשש שההפסד בתיק והשלכותיו ייזקפו לזכותם ותהיה לכך משמעות כספית ניכרת, ואולי גם משמעות ציבורית.
ומדוע כאשר היועץ המשפטי לממשלה שוקל להגיש כתב אישום כנגד שרה נתניהו על הזמנת ארוחות שפים באלפי ועשרות אלפי שקלים שלא כדין, אין בנימין נתניהו נוהג כיצחק רבין, ואיננו לוקח אחריות על עצמו ומתפטר? העבירה שבה נאשמה לאה רבין בזמנו היתה קלה בהרבה מזו שבה נאשמת רעייתו, וחשבון הדולרים בארצות-הברית שבעטיו הואשמה, ושהיום כלל אינו מהוה עבירה, היה על שמה של לאה רבין בלבד, ורק היא משכה ממנו כספים, אבל יצחק רבין אמר שלא יניח לגלגל את האשמה על רעייתו בלבד והתפטר, ומנחם בגין נבחר לראשות הממשלה. אם נתניהו כל כך אציל נפש, מדוע איננו לוקח אחריות להזמנת ארוחות השפים למעון. האם מישהו מכריח אותו להטיל את כל האשמה על רעייתו בלבד? או שזה פשוט נוח לו, שיעמידו את אשתו לדין, והוא יתנער מכל אשמה, יעליל עלילות על עובדים זוטרים שהוא ורעייתו רמסו תחת נעלם, ויודיע לנו שהוא יישאר ראש ממשלה עוד לשנים רבות, פשוט כך. אפילו איננו טורח לומר שיישאר ראש ממשלה כל עוד ירצה בו העם. העם מבחינתו של נתניהו הוא עובד קבלן בשירותו.
וכמו במקרה של אהוד אולמרט, זה לא יימשך לנצח.